Перинеум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Перинеум
Anus, Perineum and Scrotum.jpg
Меѓуножјето кај мажот.
Excited woman - view from back.jpg
Меѓуножјето кај жената.
Податоци
Систем мускулоскелетен систем
Артерија перинејна артерија, дорзална артерија на пенис и длабока артерија на пенис
живец перинеен нерв, постериорен скротален нерв, дорзален нерв на пенис и дорзален нерв на клиторис
Назнаки
Латински Perineum, perinaeum
TA A09.5.00.001
FMA FMA:9579

Перинеум или меѓуножје — е регион на телото на човекот меѓу нозете. Дефинициите за тоа кој регион го опфаќа перинеумот варираат.[1] Според одредени дефиниции, перинеумот кај жените е од вагината до анусот, а кај мажите од скротумот до анусот.

Граници[уреди | уреди извор]

Длабинските граници на перинеумот се:[2]

Дијаграми[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Федеративе Коммиттее он Анатомикал Терминологий (1998). Terminologia anatomica: international anatomical terminology. Thieme. стр. 268–. ISBN 978-3-13-114361-7. http://books.google.com/books?id=UnMBKPalTeoC&pg=PA268. посет. 25 август 2010 г. 
  2. Шаблон:NormanAnatomyFig
  3. Daftary, Shirish; Chakravarti, Sudip (2011). Manual of Obstetrics, 3rd Edition. Elsevier. pp. 1-16. ISBN 9788131225561.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]