Прејди на содржината

Константин Хабенски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Константин Хабенски
Роден(а)Константин Јуревич Хабенски
Занимањеглумец
Активен1991 – денес

Константин Хабенски (руски: Константин Юрьевич Хабенский, роден на 11 јануари 1972 во Санкт Петербург) — руски глумец.

Хабенски е најпознат по својата улога во филмот Ноќна стража и Дневна стража, во улога на Антон Городецки.

Хебенски е роден и пораснал во Ленинград, денешен Санкт Петербург. Во моментот живее во Москва и е еден од најпопуларните руски глумци.

Своето прво појавување во еден филм го направил во 1994 година.