Кондратиј Ефимович

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кондратиј Ефимович
Роден(а)1815
Русија
Починал(а)1847
Санкт Петербург, Русија

Кондратиј Дмитриевич Ефимович (руски: Кондратий Дмитриевич Ефимович, 1815—1847) ― руски драматург и театарски критичар, познат и под неговиот прекар Иван Раљанч (Иван Ралянч).

Откако дебитирал во 1844 година со „Еспањолето, или татко и уметник“ (негова продукција на Александрискиот театар, изведена од Некрасов и Белински), Ефимович наскоро изготвил мелодрама во корист на голиот реализам и во текот на следните две години се развил во софистициран автор, чувствителен на вистинските животни проблеми на руските пониски класи, како и јазикот. Ефимович се смета за мајстор за психолошката драма во своето време, експонент на тогаш популарното природно училиште и следбеник на Гогољ. Во 1846 година, тој избрал да го драматизира „Тарас Буљба“ од споменатиот, само за да се најде во неволја со цензорите, кои чувствувале премногу сочувство за пркосењето на старите Козаци кон законот и редот.[1] Ефимович, исто така, бил театарски критичар во развој, чии прегледи редовно се појавувале во водечките списанија во Санкт Петербург во последните две години од неговиот живот.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vinogradov, I.V. Taras Bulba. The History of Interpretations Архивирано на 6 ноември 2011 г. // Повесть Н.В. Гоголя «Тарас Бульба» (из истории сценических интерпретаций).
  2. Efimovich's biography at the Russian Theatre Encyclopedia // Театральная энциклопедия. Том 2/Глав. ред. П. А. Марков - М.: Советская энциклопедия, 1963.