Коми-пермјачка азбука

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Коми-пермјачката азбука е азбука што ја користи коми-пермјачки јазик. Азбуката е базирана на стандардната кирилица со одредени модификации приспособени на фонетскиот систем на јазикот.

Азбука[уреди | уреди извор]

А а Б б В в Г г Д д Е е Ё ё
Ж ж З з И и І і Й й К к Л л
М м Н н О о Ӧ ӧ П п Р р С с
Т т У у Ф ф Х х Ц ц Ч ч Ш ш
Щ щ Ъ ъ Ы ы Ь ь Э э Ю ю Я я