Комедони

Од Википедија — слободната енциклопедија

Комедон е запушен фоликул на косата (пора) во кожата.[1] Кератин (остатоци од кожа) се комбинира со масло за блокирање на фоликулот.[2] Комедонот може да биде отворен (црнoглав) или затворен со кожа (белоглав) и да се појави со или без акни. Зборот комедон потекнува од латинскиот comedere, што значи „да изедува“ и историски се користел за да се опишат паразитски црви; во современата медицинска терминологија, се користи за предложување на изгледот на изразениот материјал сличен на црв.[3]

Хроничната воспалителна состојба која обично ги вклучува и комедоните, воспалени папули и пустули (мозолчиња), се нарекува акни.[2] Инфекцијата предизвикува воспаление и развој на гној.[1] Дали состојбата на кожата се класифицира како акни, зависи од количината на комедони и инфекцијата. Комедоните не треба да се мешаат со лојните нишки.

Типот на комедон како дуктален карцином in situ (DCIS) не е поврзан со условите на кожата дискутирани овде. DCIS е неинвазивен облик на карцином на дојка, но DCIS-типот на комедон може да биде поагресивен и така е поверојатно да стане инвазивен.[4]

Причини[уреди | уреди извор]

Производството на масло во лојните жлезди се зголемува за време на пубертетот, предизвикувајќи комедони и акни да бидат чести кај адолесцентите.[2][5] Акните се среќаваат и пред менструација и кај жени со синдром на полицистични јајници. Пушењето може да ги влоши акните.

Оксидацијата наместо лошата хигиена или нечистотијата предизвикува црни точки да бидат црни.[1] Премногу миење или чистење на кожата може да ја влоши, со иритација на кожата. Допирање и земање комедони може да предизвика иритација и ширење на инфекција. Не е јасно каков ефект има бричењето врз развојот на комедони или акни.

Некои, но не сите, производи за кожа може да ги зголемат комедоните со блокирање на порите,[1] и масните производи за коса (како што се помадите ) може да ги влошат акните.[2] Кожните производи кои тврдат дека не ги заглавуваат порите може да бидат етикетирани како немедогени или не-акнегени.[6] Производите за шминка и кожа кои немаат масло и се засноваат на вода може да имаат помала веројатност да предизвикаат акни. Не е познато дали факторите на исхраната или изложувањето на сонце ги прават комедоните подобри, полоши или немаат ефект.

Коса што не излегува нормално, вродена коса, исто така може да ја блокира пората и да предизвика испакнатина или да доведе до инфекција (предизвикувајќи воспаление и гној).[5]

Гените може да играат улога во шансите за појава на акни.[2] Комедоните може да бидат почести кај некои етнички групи.[7] Луѓето од латино потекло и неодамнешно африканско потекло може да доживеат поголемо воспаление кај комедоните, повеќе комедони акни и порано појавување на воспаление.

Патофизиологија[уреди | уреди извор]

Повеќе затворени комедони на назолабијалното преклопување и аларот на носот

Комедоните се поврзани со пилозоебната единица, која вклучува фоликул на влакната и лојната жлезда. Овие единици се претежно на лицето, вратот, горниот дел од градите, рамената и грбот. Вишокот кератин во комбинација со себум може да го приклучи отворот на фоликулот.[8] Овој мал приклучок се нарекува микрокомедо. Андрогените го зголемуваат производството на себум (масло).[2] Ако себумот продолжи да се таложи зад приклучокот, тој може да се зголеми и да создаде видлив комедон.

Комедоната може да биде отворена кон воздухот („црна точка“) или затворена со кожа („бела глава“).[1] Да се биде отворен за воздух предизвикува оксидација, што ја прави црно. Кутибактериум акните се сомничат за инфективно средство од акни.[2] Може да се размножува во себум и да предизвика воспалени пустули (мозолчиња) карактеристични за акните. Нодулите се воспалени, болни длабоки испакнатини под кожата.

Комедони што се 1 mm или поголем се нарекуваат макрокомедони.[9] Тие се затворени комедони и се почести на лицето отколку на вратот.[10]

Сончевите комедони (понекогаш наречени сенилни комедони) се поврзани со долгогодишно изложување на сонце, обично на образите, а не со патофизиологија поврзана со акните.[11]

Лекување[уреди | уреди извор]

Користењето на не-мрсни средства за чистење и благ сапун може да не предизвика толку иритација на кожата како обичниот сапун.[12][13] Црните точки може да се отстранат низ област со комерцијално достапни ленти за чистење на порите (кои сè уште можат да ја оштетат кожата со тоа што ќе ги остават порите широко отворени и искинат вишок кожа) или поагресивниот метод на цијаноакрилат што го користат дерматолозите.[14]

Со притискање на црните точки и белите дамки може да се отстранат, но може да се оштети и кожата.[1] Со тоа се зголемува ризикот од предизвикување или пренесување на инфекција и лузни, како и потенцијално туркање на која било инфекција подлабоко во кожата. Екстрактори на комедони се користат со внимателна хигиена во козметички салони и од дерматолози, обично по употреба на пареа или топла вода.

Опциите за комплементарни лекови за акни воопшто не се покажаа ефикасни во испитувањата.[2] Овие вклучуваат алое вера, пиридоксин (витамин Б6), киселини добиени од овошје, кампо (јапонски хербален лек), ајурведични третмани со тревки и акупунктура.

Некои третмани со акни се насочени кон инфекција специфично, но постојат третмани кои се насочени кон формирање на комедони исто така.[15] Другите ги отстрануваат мртвите слоеви на кожата и може да помогнат во расчистувањето на блокираните пори.[1][2][5]

Дерматолозите често можат да извлечат отворени комедони со минимална траума на кожата, но затворените комедони се потешки.[2] Ласерскиот третман за акни може да ги намали комедоните[16] но се знае дека дермабразијата и ласерската терапија предизвикуваат лузни.[9]

Макрокомедони (1 мм или поголема) може да се отстрани од дерматолог со употреба на хируршки инструменти или да се каутеризира со уред што користи светлина.[9][10] Лекот за акни, изотретиноин може да предизвика сериозни изгореници на макрокомедони, затоа дерматолозите препорачуваат отстранување пред да се започне лекот и за време на третманот.

Некои истражувања сугерираат дека вообичаените лекови против акни ретиноиди и азелаична киселина се корисни и не предизвикуваат зголемена пигментација на кожата. Ако користите ретиноид, се препорачува крем за сончање.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 Informed Health Online. „Acne“. Fact sheet. Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG). Посетено на 2 декември 2020.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 2,8 2,9 Williams, HC; Dellavalle, RP; Garner, S (28 јануари 2012). „Acne vulgaris“. Lancet. 379 (9813): 361–72. doi:10.1016/S0140-6736(11)60321-8. PMID 21880356.
 3. „Comedo“. Oxford Dictionary. Oxford University Press. Архивирано од изворникот на 2013-12-21. Посетено на 2 декември 2020.
 4. National Cancer Institute. „Breast cancer treatment“. Physician Desk Query. National Cancer Institute. Посетено на 2 декември 2020.
 5. 5,0 5,1 5,2 Purdy, Sarah; De Berker, David (2011). „Acne vulgaris“. BMJ Clinical Evidence. 2011: 1714. PMC 3275168. PMID 21477388.
 6. British Association of Dermatologists. „Acne“. Patient information leaflet. British Association of Dermatologists. Архивирано од изворникот на 2013-10-04. Посетено на 2 декември 2020.
 7. Davis, EC; Callender, VD (април 2010). „A review of acne in ethnic skin: pathogenesis, clinical manifestations, and management strategies“. The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology. 3 (4): 24–38. PMC 2921746. PMID 20725545.
 8. Burkhart, CG; Burkhart, CN (October 2007). „Expanding the microcomedone theory and acne therapeutics: Propionibacterium acnes biofilm produces biological glue that holds corneocytes together to form plug“. Journal of the American Academy of Dermatology. 57 (4): 722–4. doi:10.1016/j.jaad.2007.05.013. PMID 17870436.
 9. 9,0 9,1 9,2 Wise, EM; Graber, EM (November 2011). „Clinical pearl: comedone extraction for persistent macrocomedones while on isotretinoin therapy“. The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology. 4 (11): 20–1. PMC 3225139. PMID 22132254.
 10. 10,0 10,1 Primary Care Dermatology Society. „Acne: macrocomedones“. Clinical Guidance. Primary Care Dermatology Society. Посетено на 2 декември 2020.
 11. DermNetNZ. „Solar comedones“. New Zealand Dermatological Society. Посетено на 2 декември 2020.
 12. Poli, F (Apr 15, 2002). „[Cosmetic treatments and acne]“. La Revue du Praticien. 52 (8): 859–62. PMID 12053795.
 13. Korting, HC; Ponce-Pöschl, E; Klövekorn, W; Schmötzer, G; Arens-Corell, M; Braun-Falco, O (Mar–Apr 1995). „The influence of the regular use of a soap or an acidic syndet bar on pre-acne“. Infection. 23 (2): 89–93. doi:10.1007/bf01833872. PMID 7622270.
 14. Pagnoni, A; Kligman, AM; Stoudemayer, T (1999). „Extraction of follicular horny impactions the face by polymers. Efficacy and safety of a cosmetic pore-cleansing strip (Bioré)“. Journal of Dermatological Treatment. 10 (1): 47–52. doi:10.3109/09546639909055910.
 15. Gollnick, HP; Krautheim, A (2003). „Topical treatment in acne: current status and future aspects“. Dermatology. 206 (1): 29–36. doi:10.1159/000067820. PMID 12566803.
 16. Orringer, JS; Kang, S; Hamilton, T; Schumacher, W; Cho, S; Hammerberg, C; Fisher, GJ; Karimipour, DJ; Johnson, TM (Jun 16, 2004). „Treatment of acne vulgaris with a pulsed dye laser: a randomized controlled trial“. JAMA: The Journal of the American Medical Association. 291 (23): 2834–9. doi:10.1001/jama.291.23.2834. PMID 15199033.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]