Коко и духовите

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Коко и духовите“
РежисерДаниел Кушан
ПродуцентАнкица Јуриќ Тилиќ
СценаристИван Кушан
Даниел Кушан
Главни улогиАнтонио Парач
КинематографијаМарио Саблиќ
Премиера16 јули 2011 (2011-07-16) (Филмски фестивал на Пула)
Времетраење90 минути
ДржаваХрватска
Јазикхрватски

Koko и духовите (хрватски: Koko i duhovi) е хрватски авантуристички филм од 2011 година во режија на Даниел Кушан.[1][2] Филмот е заснован на детскиот роман со исто име, чиј писател е Иван Кушан, таткото на Даниел Кушан.[3]

Улоги[уреди | уреди извор]

Продукција[уреди | уреди извор]

Развојот на филмот започна во октомври 2010 година како ко-продукција помеѓу ХРТ, Кинорама и Континентал филм.

Продолжение[уреди | уреди извор]

Филмот беше проследен со комерцијално успешно продолжение во 2013 година, Загонетното момче (хрватски: Zagonetni dječak)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Smith, Ian Hayden (2012). International Film Guide 2012. стр. 95. ISBN 978-1908215017.
  2. „Kino Croatia: New Films April 13-15, at the Aero Theatre“. cinemawithoutborders. Архивирано од изворникот на 2012-05-01. Посетено на 14 April 2012.
  3. Vedran Jerbić (20 July 2011). „Daniel Kušan: Koko je i danas prisutan u našim životima“ [Daniel Kušan: Koko is present in our lives even today]. Vjesnik (хрватски). Архивирано од изворникот на 14 June 2012. Посетено на 28 May 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]