Коибалски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Коибалскиот јазик бил самоједски јазици зборуван од коибалците во Јужен Сибир. Јазикот подоцна исчезнат со тоа што бил заменет со турски коибалски јазик.