Клаудињо (фудбалер роден во 1997)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клаудињо

Клаудио Луиз Родригес Париз Леонел (28 јануари 1997 година), попознат како Клаудињо, е бразилски фудбалер кој игра како напаѓач за Ред Бул Брагантино. [1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Ран живот[уреди | уреди извор]

Клаудињо започнал да игра за академијата на Сантос и бил еден од најдобрите стрелци за време на неговиот мандат во клубот. Тој потпишал со Коринтијанс на јули 2015 година и станал дел од академијата на клубот исто така. [2]

Коринтјаните[уреди | уреди извор]

Клаудињо бил дел од составот што ја освои Кампеонато Бразилеиро Серие А титулата во 2015 година, и покрај тоа што никогаш не играл и бил само неискористена замена. Тој го остварил своето професионално деби на 19 март 2016 година, кога влезе во текот на второто полувреме на победата на Коринтијанс со 4-0 против Линенсе на Арената Коринтијанс . [3]

Заем на Брагантино[уреди | уреди извор]

На 3 јуни 2016 година, Клаудињо бил позајмен во Брагантино за преостанатиот дел од сезоната. Тој ќе биде дел од составот на Кампеонато Бразилеиро Серие Б во 2016 година . [4]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Клуб Сезона Национална лига Државна лига Куп Интернационално Друго Вкупно
Дивизија Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Коринтјаните 2016 година Серие А. 0 0 1 0 0 0 0 0 - 1 0
Брагантино 2016 година Серие Б. 18 0 - 2 0 - - 20 0
Санто Андре 2017 година Паулиста - 16 4 1 0 - - 17 5
Понте Прета 2017 година Серие А. 16 0 - 0 0 4 0 - 20 0
Ред Бул Бразил 2018 година Паулиста - 12 1 - - 15 3 27 4
2019 година Паулиста - 9 0 - - - 9 0
Вкупно - 21 1 - - 15 3 36 4
Оест (заем) 2018 година Серие Б. 13 0 - - - - 13 0
Ред Бул Брагантино 2019 година Серие Б. 1 0 - - - 0 0 1 0
Кариера Вкупно 48 0 38 5 3 0 4 0 15 3 108 8

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Bragantino treina no CT do Inter em preparação para estreia na Série B; confira relacionados“ (португалски). Globo Esporte. 25 April 2019.
  2. Staff (2015-07-15). „Timão contrata atacante destaque das categorias de base do Santos“ (portuguese). globoesporte.globo.com. Посетено на 2016-03-20.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. Staff (2016-03-20). „Aos 19 anos, promessa joga pela primeira vez no profissional do Corinthians“ (portuguese). meutimao.com.br. Посетено на 2016-03-20.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. „Bragantino acerta empréstimo de Claudinho, do Corinthians: "É uma joia". globoesporte.globo.com. 2016-06-03. Посетено на 2016-06-03.