Прејди на содржината

Киш (остров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Киш
персиски: جزیره کیش
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 408: Malformed coordinates value
Географија
МестоПерсиски Залив
Координати26°32′N 53°58′E / 26.533° СГШ; 53.967° ИГД / 26.533; 53.967
Управување

Киш (персиски: کیش) — мал остров во Персискиот Залив, на југот на Иран. Тоа е дел од останот на Хормозган. Тоа е главното одморалиште на Иран и едно од најпопуларните места за одмор во Персискиот Залив. Целата територија на островот има статус на слободна економска зона.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Brian Nicholson and Sundeep Sahay (2003). Building Iran's Software Industry: An Assessment of Plans and Prospects sing the Software Export Success Model (PDF). Institute for Development Policy and Management, University of Manchester, UK. ISBN 1904143377. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-03-04. Посетено на 2014-02-15.