Кикучи Кан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кан Кикучи (1889 - 1948)

Кан Кикучи (1889 - 1948) - јапонски писател.

Животопис[уреди | уреди извор]

Творештво[уреди | уреди извор]

Најпознати дела на Кикучи се романитеТаткото се враќа“, „Љубовта на Тоџуро“ и „Над одмаздата“. За неговиот начин на пишување е карактеристична современата реалистична филозофија. Тој бил многу популарен кај јапонската интелигенција која ги напуштила старите традиционални сфаќања и го прифатила либералниот индивидуализам. Како долгогодишен уредник на едно од најпознатите книжевни списанија, тој извршил големо влијание врз многу јапонски писатели, а еден од неговите најдобри пријатели бил Рјуносуке Акутагава.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vera Ilić, „Riunosuke Akutagava“, во: Riunosuke Akutagava, Rašomon. Beograd: Plavi krug; Zemun: Neven, 2003, стр. 215.