Кехечки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кехечки јазик
Levei-Ndrehet
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеМануски Остров
Говорници1,600  (1991)[1]
Јазично семејство
Дијалекти
дрехетски дијалект
левејски дијалект
Јазични кодови
ISO 639-3tlx

Кехечкиот е австронезиски јазик, дел од подгрупата на мануски јазици од групата на адмиралитетски јазици. Јазикот се зборува на Манускиот Остров во Папуа Нова Гвинеја. Јазикот има два дијалекта, дрехетски и левејски, кои понекогаш се сметаат за посебни јазици.

Фонологија[уреди | уреди извор]

Следните гласови се на дрехетскиот дијалект:

Согласки[уреди | уреди извор]

билабијални алвеоларни палатални веларни
рамни лабијализирани
експлозивни без призвук p t c k
со призвук
фрикативни s h
носни m n ŋ
пренасализирани вевни nᵈr
латерални l
вевени r
полусамогласки w j

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]