Керол Тачер

Од Википедија — слободната енциклопедија

Керол Џејн Тачер (родена на 15 август 1953, Лондон) - англиска новинарка, авторка и медиумска личност. Таа е ќерка на британската премиерка Маргарет Тачер, од 1979 до 1990 година и Денис Тачер.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Тачер е родена во болницата Кралицата Шарлот и Челси во Хамерсмит, Лондон[1] на 15 август 1953 година. Таа и нејзиниот брат близнак, Марк, се родени шест недели предвреме со царски рез. Според Маргарет Тачер, нејзиниот сопруг Денис Тачер кога ги видел своите деца за првпат, рекол: „Боже мој, тие изгледаат како зајаци. Вратете ги назад.“[2] Мајката на Тачер е избрана за изборната единица Финчли во северен Лондон во 1958 година и е избрана за пратеник во 1959 година.[3]

Во 1960 година, Тачер била испратена во училиштето Квинсвуд, женски интернат за девојчиња во близина на Хетфилд, Хертфордшир[4] пред да студира во училиштето за девојчиња Сент Пол.[5] Таа дипломирала на правниот факултет на Универзитетскиот колеџ во Лондон пред да се пресели во Австралија во 1977 година за да започне новинарска кариера. Додека била таму, нејзината мајка била избрана за премиер. Тачер подоцна рекла: „Потребни ви се доста добри шок „амортизери“ и смисла за хумор за да бидете дете на премиер“.

Новинарска кариера[уреди | уреди извор]

Тачер (лево) со американскиот претседател Џими Картер и нејзината мајка (средно десно) во 1979 година

Тачер ја започнала својата кариера како новинар во Австралија, работејќи на Сиднеј Морнинг Хералд од 1977 до 1979 година. Таа станала ТВ-репортер во Канал Седум, исто така во Сиднеј, а подоцна и репортер во својата утринска емисија за вести, „11 часот“. По враќањето во Велика Британија, таа работела како водителка за LBC, BBC Radio 4, TV-am и пишувала статии за патувања за „Дејли Телеграф“. Поради високата политичка позиција на нејзината мајка, многу весници одбиле да работат со нејзе.[5][6]

Нејзината прва книга „Дневник на изборите: со Маргарет Тачер по кампањата“, била објавена во 1983 година. Нејзината втора книга, со соработка со тенисерот Крис Еверт Лојд, наречена Лојд на Лојд, била објавена три години подоцна. Нејзината книга станала нејзин прв бестселер.[6][7]

Подоцнежните публикации ја вклучуваат најпродаваната биографија за нејзиниот татко во 1996 година, „Под парапет“.[6] Во 2003 година, Тачер продуцирала документарец на Канал 4 за него наречен Оженет со Меги. Тачер го снимила единственото јавно интервју што Денис Тачер го дал во текот на својот живот.[8] Хонорарната кариера на Тачер вклучувала придонеси за написи во списанија и трудови, како и за телевизија.[9]

Реални шоуа[уреди | уреди извор]

Јас сум славна личност. . . Извади ме одовде![уреди | уреди извор]

Во ноември 2005 година Тачер била избрана да се појави со голем број колеги познати личности во телевизиското шоу Јас сум славна личност. . . Извади ме одовде! Форматот на шоуто значело дека таа ќе биде принудена да помине најмалку една недела во австралиската прашума со минимално снабдување со храна и основни услови за живот.

За време на престојот во џунглата, таа морала јаде бубачки и тестиси од кенгури. На крајот, таа се појавила како петта победничка во серија и втора „Кралица на џунглата“.[10]

Најбарани[уреди | уреди извор]

Тачер се појавила на „Најбарани“ на 13 февруари 2007 година, како славна личност гостинка.

Војна на мумијата[уреди | уреди извор]

Во 2007 година, Керол Тачер отпатувала на Фокландските Острови и Аргентина за документарниот филм „Војна на мумијата“, со цел да ја истражи Фокландската војна. Додека била добро пречекана од про-британските островјани (кои нејзината мајка ја сметале за хероина), доаѓањето во Аргентина предизвикало протести и демонстрации (вклучувајќи го и извикот „Мајка ти е воен злосторник!“). За време на нејзиниот престој во Аргентина, таа се сретнала со група мајки кои ги загубиле своите синови за време на конфликтот, кои изјавиле: „Ние водевме војна: ние победивме, вие изгубивте“. Тие ја потсетиле дека нивната земја ги нападнала островите, со започнување на конфликтот. Интервјуто завршило со една од жените која тврдела дека „Бог ќе ја казни Маргарет Тачер“.

The One Show[уреди | уреди извор]

Од 2006 до 2009 година, Тачер била хонорарен соработник на програмата на списанието БиБиСи Оне, „The One Show, правејќи снимени извештаи и им се придружувала на презентерите и гостите во студиото за дискусии.

На 3 февруари 2009 година, британските медиуми објавиле дека во текот на 2009 година, Австралија Опен Тачер, во разговор во зелената соба на шоуто, се обратила на еден црн тенисер[11], наводно, Жо-Вилфрид Цонга, како голивог.[12] Би-Би-Си изјавиле дека Тачер нема да работи повторно на „The One Show“ освен ако не се извини.[13] Тачер одбила, велејќи „Јас стојам зад она што го реков. Нема да се извинам. Не го мислев тоа на расистички начин. Тоа беше сценографија. Јас опишав нечиј изглед колоквијално - некој на кој случајно многу му се восхитувам.“[9]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Тачер била во врска со Џонатан Ајткен, која завршила во 1979 година. Бидејќи тоа се случило непосредно по победата на конзервативците на општите избори, раскинувањето на Ајткен со Тачер била причина за негово заобиколување за министерска кариера. Мајката на Тачер, премиер во тоа време, наводно им рекла на колегите од кабинетот дека е „проклета“ ако сака да му даде работа на човек „кој ја расплакал Керол“.[2][14]

Тачер живее со ски-инструкторот Марко Грас во Клостер-Сернеус, Швајцарија.[15]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Campbell, John (2012). The Iron Lady: Margaret Thatcher: From Grocer’s Daughter to Iron Lady. Random House. стр. 26. ISBN 978-1-4481-3067-2.
 2. 2,0 2,1 Gillian Bowditch "Oh Carol, why are we so in love with you?" The Scotsman, 7 December 2005; Retrieved 8 February 2009
 3. „Biography“. Margaret Thatcher Foundation. Посетено на 9 December 2007.
 4. Langley, William (30 August 2008). „Carol Thatcher, daughter of the revolution“. The Telegraph. Telegraph Media Group. Посетено на 25 June 2009.
 5. 5,0 5,1 Hoggard, Liz (27 November 2005). „Queen of the jungle“. The Guardian.
 6. 6,0 6,1 6,2 Thatcher, Carol (25 September 2006). „Carol Thatcher: My Life in Media“. The Independent. Посетено на 25 June 2009.
 7. Amazon Entry: Lloyd on Lloyd. ISBN 0825303745.
 8. Thatcher, Carol (2002–2003). Married to Maggie. Central Books. ISBN 1904734049.
 9. 9,0 9,1 Bryony Gordon (3 June 2009). „Carol Thatcher: Life in my mother's shadow“. The Telegraph. Telegraph Media Group. Архивирано од изворникот на 2010-10-03. Посетено на 25 June 2009.
 10. Busk-Cowley, Mark (2014). I'm A Celebrity, Get Me Out Of Here!: The Inside Story. Bantam Press. стр. 207. ISBN 978-0593073483.
 11. „Thatcher axed by BBC's One Show“. BBC News. 4 February 2009. Посетено на 15 November 2010.
 12. Singh, Anita (4 February 2009). „Carol Thatcher 'golliwog' jibe referred to black tennis player Jo-Wilfried Tsonga“. The Telegraph. Посетено на 15 November 2010.
 13. Pierce, Andrew (5 February 2009). „Carol Thatcher golliwog row: behind the doors of the Green Room“. The Telegraph. Посетено на 15 November 2010.
 14. "UK Politics: Jonathan Aitken – a 'swashbuckling' life", BBC News, 7 December 1998; Retrieved 8 February 2009.
 15. „Carol Thatcher to be accompanied by 'on-off' boyfriend at Baroness Thatcher's funeral“. The Telegraph. Telegraph Media Group. 9 April 2013. Посетено на 19 August 2017.