Кенет Отигба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кенет Отигба
Лични податоци
Полно име Кенет Карим Отигба
Висина 1.87 м (6 ст 2 ин)
Положба одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Ференцварош
Број 22


2 Податоците за репрезентација се тековни
за 27 март 2018 г.
* Настапи (Голови)

Кенет Карим Отигба (роден на 29 август 1992 година) — унгарски фудбалер од Нигерија кој игра за Ференцвароси ТЦ .

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Херенвен[уреди | уреди извор]

Отигба го направи своето деби за Херенвен на 16 декември 2012 година против Утрехт, доаѓајќи на замена од 75-минута со загуба од 3-1.

На 30 август 2014, Отигба му помогна на Марк Ут да го совлада ФК Утрехт со 3: 1 во 2014-15.

На 13 декември 2014 година, Отигба му помогна на Марк Ут да го совлада НКК Бреда 2-0 на стадионот Рат Верлег во Бреда, Холандија во Едуардис 2014-15.

На 7 јануари 2015 година, Отигба беше избран да биде во најдобриот тим од декември 2014/2015

Ференцварош[уреди | уреди извор]

На 5 јуни 2017 година беше објавено дека е постигнат договор помеѓу ФК Херенвен и Ференцварош во врска со потпишувањето на Отигба. Со потпишувањето на Отигба, Ференцварош заврши со двегодишен проект, бидејќи на 14 декември 2015 година беше објавено дека Ференцварош покажа интерес за него.

Клуб статистика[уреди | уреди извор]

Од 16 декември 2018 година [1]
Клуб Сезона Лига Куп Лигашки Куп Европа Вкупно
Апликации Цели Апликации Цели Апликации Цели Апликации Цели Апликации Цели
Херенвен 2012-13 4 0 1 0 0 0 0 0 5 0
2013-14 25 5 3 0 0 0 0 0 28 5
2014-15 28 0 1 0 0 0 0 0 29 0
2015-16 31 3 3 0 0 0 0 0 34 3
Вкупно 88 8 8 0 0 0 0 0 96 8
Касимпаша 2016-17 15 1 5 2 0 0 0 0 20 3
Вкупно 15 1 5 2 0 0 0 0 20 3
Ferencváros 2017-18 24 1 1 0 0 0 1 0 26 1
2018-19 3 0 2 0 0 0 0 0 5 0
Вкупно 27 1 3 0 0 0 1 0 31 1
Кариера Вкупно 130 10 16 2 0 0 1 0 147 12

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Откако ја претставуваше Унгарија како младински играч, тој ја одби поканата на Пал Дардаи да ја претставува Унгарија во тимот за возрасни. Наместо тоа, ја избра Нигерија. Сепак, во 2018 година, тој се преиспита и одлучи да игра за репрезентацијата, правејќи го своето деби во пријателскиот натпревар против Казахстан.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Отигба е роден во Нигерија мајка му е Унгарка, а татко му е од Нигерија, тој се преселил во Унгарија со својата мајка на возраст од пет години и го поминал своето детство во Ѓула.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Soccerway profile

Надворешни врски[уреди | уреди извор]