Кебир џамија (Симферопол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кебир џамија
Основни податоци
МестоСимферопол
Координати44°56′56″N 34°06′25″E / 44.94889° СГШ; 34.10694° ИГД / 44.94889; 34.10694Координати: 44°56′56″N 34°06′25″E / 44.94889° СГШ; 34.10694° ИГД / 44.94889; 34.10694
Припадностислам
Обредсунизам
Територија Крим
ЗемјаКрим
Статусактивна
Архитектонски опис
Архитект(и)од 1508: Абдурахман-бег Али
од 1991: А. Абдуракманов и С. Калилов
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилОтоманска архитектура
Завршен1508
Особености
Сместивост200
Должина18 метри
Ширина14 метри
Куполи1
Минариња1

Кебир џамија (кримскотатарски: Kebir Cami) — џамија која се наоѓа во Симферопол, Крим. Кебир џамија е истакнат архитектонски споменик во Симферопол и најстара зграда во градот[1].

Во 1508 година, бил посветена џамијата. Пишувајќи на влезот на џамијата на арапски јазик, вели: „Оваа џамија била изградена за Славата на Моќта на Менгли I Гирај[1]. Се верува дека белите ѕидови на џамијата го дале името на средновековниот град Аксмеџит (Бела џамија). Низ годините џамијата многупати била подложена на реконструкција.

По Втората светска војна џамијата останала во лоша состојба. Веќе неколку години џамијата се користела како работилница за покривање на книги. По враќањето на Кримските Татари од депортацијата, започнало преродбата на старата џамија: во 1989 година џамијата била вратена на муслиманската заедница. Реконструкцијата започнала кон крајот на октомври 1991 година[2].

Денес, џамијата е главна џамија на Крим и резиденцијата на муфтијата. Основата, исто така, вклучувала медреса (образовна институција) и библиотека[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Muslim Mosques of Crimea“. Russian Emirates. Архивирано од изворникот на 2012-03-09. Посетено на 2011-02-19.
  2. 2,0 2,1 „White Mosque on the Night of Decree“. Religious Information Service of Ukraine. Архивирано од изворникот на 2011-08-23. Посетено на 2011-02-19.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]