Квота

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Квота (од латински: quota) — договорно определен износ, или удел во количина места, позиции или ресурси кој треба да биде исполнет или обезбеден.[1] Може да се однесува на конкретна група, вообичаено под одредени правила или критериуми, со цел да се надмине постоечката нееднаквост.

Во социологијата ова обично се однесува на позиции на одлучување или за пристап на образовни можности или вработување.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „квота“ — Лексикон на македонскиот јазик на офф.нет
  2. „Водич во феминистичката и родовата терминологија“. Здружение на граѓани Акција Здруженска, Скопје. 2007-05-30. Посетено на 2007-06-22.