Кајо Хенрике Оливеира Силва

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кајо Хенрике
Caio Henrique
Кајо Хенрике со Бразил П20 во 2017 година
Лични податоци
Полно име Кајо Хенрике Оливеира Силва
Роден на 31 јули 1997(1997-07-31)(26 г.)
Роден во Сантос, Бразил
Висина &100000000000001810000001,81 м
Позиција полутка (напаѓачки играч во средниот ред)
Клупски податоци
Сегашен клуб Атлетико Мадрид Б
Младинска кариера
2008–2016 Сантос
2016 Атлетико Мадрид
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2016– Атлетико Мадрид Б 6 (1)
2016– Атлетико Мадрид 0 (0)
Репрезентација
2017– Бразил П20 7 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 27 ноември 2016
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 11 февруари 2017

Кајо Хенрике Оливеира Силва (шпански: Caio Henrique Oliveira Silva), (Сантос, 31 јули 1997) познат како Кајо Хенрике или само Кајобразилски фудбалер кој игра за шпанскиот клуб Атлетико Мадрид Б како полутка (напаѓач во средниот ред).

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Сантос, Сао Паоло, своите први фудбалски чекори ги направил во ФК Сантос во 2008 година на возраст од 10 години. На 1 февруари 2016 година, му бил продаден на Атлетико Мадрид.[1][2]

Кајо бил промовиран во Б тимот на Атлетико Мадрид пред сезоната 2016/17, но целата претсезона ја поминал со главниот тим.[3] Дебито како сениор ја имал на 28 август 2016 година во Терцера дивисион.[4]

На 30 ноември 2016 година го имал своето професионално деби во меч од Куп на кралотКупот на кралот во меч против Гихуело каде победиле со 6 : 0.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Santos sell 18-year-old prospect to Atlético Madrid“ (португалски). UOL Esporte. 1 February 2016. Посетено на 30 November 2016.
  2. „Atlético sign Brazilian Caio Henrique“ (шпански). ABC. 2 February 2016.
  3. „Formerly of Santos, Brazilian from Atlético Madrid pleases Simeone and is promoted to the main squad“ (португалски). Globo Esporte. 23 June 2016. Посетено на 30 November 2016.
  4. „Alcobendas Sport 0–1 At. Madrid B | Bitter defeat for the alcobendenses (шпански). El Gol de Madriz. 28 August 2016. Архивирано од изворникот на 2016-12-20.
  5. „An Atlético of black paw“ (шпански). Marca. 30 November 2016. Посетено на 30 November 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]