Кашито

Координати: 08°34′48″S 13°39′51″E / 8.58000° ЈГШ; 13.66417° ИГД / -8.58000; 13.66417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кашито
Caxito
Општина и град
Кашито is located in Ангола
Кашито
Кашито
Местоположба во Ангола
Координати: 8°34′48″S 13°39′51″E / 8.58000° ЈГШ; 13.66417° ИГД / -8.58000; 13.66417
Земја Ангола
ПокраинаБенго
ОпштинаКашито
Надм. вис.&1000000000000008400000084 м
Население (2010)
 • Вкупно12,055
Часовен појасWAT (UTC+1)

Кашито (португалски: Caxito) — град и општина во покраината Бенго, Ангола и нејзин административен центар.[1]

Низ градот минува северната линија на државните железници. Градот се наоѓа на надморска височина од 84 м, а населението изнесува 12.055 жители (2010).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општини - Инфо Ангола (португалски)

08°34′48″S 13°39′51″E / 8.58000° ЈГШ; 13.66417° ИГД / -8.58000; 13.66417