Катерина Горачинова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Катерина Горачинова
Родена 29 мај 1962
Скопје, СФРЈ СФР Југославија
Националност Македонка
Занимање фармацевт, универзитетска професорка

Катерина Горачинова (29 мај 1962 во Скопје) — македонска фармацевтка и универзитетска професорка на Фармацевтскиот факултет во Скопје.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Нејзината кариера ја започнала како фармацевт и редовен професор на Фармацевтскиот факултет во Скопје и раководител на Институтот за фармацевтска технологија. Има објавено над 70 научни и стручни труда и над 30 соопштенија на симпозиуми и конгреси во и надвор од земјата. Раководител и учесник на научноистражувачки проекти. Автор на едно поглавје во Фармакотераписки прирачник.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, ed. (2009). "Горница". Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. стр. 381.