Катедрала Свети Александар Невски (Талин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Поврзано: Свети Александар Невски (појаснување)
Црква Александар Невски
Aleksander Nevski katedraal
Alexander-Newski-Kathedrale.JPG
Основни податоци
Место Талин, Естонија
Координати
Држава Естонија
Архитектонски опис
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил Q966571, Q2026876
Карактеристики

Црквата Александар Невски (естонски : Aleksander Nevski katedraal) е црква која се наоѓа во Талин, Естонија и е во склопот на Православната црква. Црквата е изградена во периодот од 1894 до 1900 година, во времето на Руската империја, а нејзин архитект е Михаил Преобразенски. Оваа катедрала е најголемиот христијански храм во Естонија која е посветена на Александар Невски.