Прејди на содржината

Катедрала Свети Александар Невски (Талин)

Координати: 59°26′09.0″N 24°44′21.7″E / 59.435833° СГШ; 24.739361° ИГД / 59.435833; 24.739361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Александар Невски
Aleksander Nevski katedraal
Основни податоци
МестоТалин, Естонија
Координати59°26′09.0″N 24°44′21.7″E / 59.435833° СГШ; 24.739361° ИГД / 59.435833; 24.739361

Црквата Александар Невски (естонски : Aleksander Nevski katedraal) е црква која се наоѓа во Талин, Естонија и е во склопот на Православната црква[1]. Црквата е изградена во периодот од 1894 до 1900 година, во времето на Руската Империја, а нејзин архитект е Михаил Преобразенски. Оваа катедрала е најголемиот христијански храм во Естонија која е посветена на Александар Невски.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Alexander Nevsky Cathedral - Sightseeing - Tallinn“. www.inyourpocket.com.