Категорија:Рециклирање

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Главната статија за оваа категорија е Рециклирање.

Со рециклирање еден тон канцелариска хартија, спасуваме 17 стебла дрво, штедиме 4.200 киловати енергија и 3.200 литри вода, а од еден тон пластика можеме да добиеме дури 1.000 литри гориво. Акцијата се одвиваше на неколку пунктови во Прилеп и во населените места, а покрај собирањето на отпадот, беше органзирано и чистење на дивите депонии во населените места. Акцијата, која е организирана од Асоцијацијата за чиста животна средина „Ајде Македонија“ и Министерството за животна средина и просторно планирање е дел од глобалниот еколошки ден „Да го направиме светот“. Целта на акцијата е помасовно и поорганизирано да се пристапи кон собирање на локалниот отпад и да се поттикнува граѓански активизам за справување со ѓубрето.

Поткатегории

Оваа категорија ја содржи само следнава поткатегорија.

Страници во категоријата „Рециклирање“

Оваа категорија содржи само една страница.