Категорија:Печатарски слогови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Главната статија за оваа категорија е Печатарски слог.

Печатарски слог е прибор од ликовно уредени знаци во сообразен стил што обично сочинуваат азбука од букви, бројки и интерпункциски знаци. Постојат и слогови со идеограми и симболи (на пр. во математиката и картографијата).

Поткатегории

Оваа категорија ја содржи само следнава поткатегорија.