Категорија:Океанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Oceania-map 1-41000000.jpg

Океанија е име на разните групи на острови во Пацификот. Во потесна смисла, зборот се однесува на Полинезија (вклучувајќи го Нов Зеланд), Меланезија (вклучувајќи ја Нова Гвинеја) и Микронезија. Во поширока смисла тука спаѓа и Австралија (затоа континентот понекогаш се нарекува Австралија и Океанија). Тука може да припадне и Малајскиот архипелаг. Иако островите во Океанија не сочинуваат вистински континент, Океанија понекогаш се поврзува со континентот Австралија за полесна и пологична поделба на Светот во контитентални групи. Како таква, Океанија е најмалиот „континент“ по површина и втор најмал по население, веднаш по Антарктикот.

Главната статија за оваа категорија е Океанија.

Поткатегории

Оваа категорија ги содржи следниве 13 поткатегории од вкупно 13.

Страници во категоријата „Океанија“

Прикажани се 3 од вкупно 3 страници во категоријата.