Категорија:Мултимедија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Поим за мултимедија[уреди | уреди извор]

Мултимедија е начин на прикажување на одредена содржина со истовремено користење на тестови,слики,звуци,видео клипови и музика.Содржините прикажани мултимедијално најдобро и најинтересно може да бидат пренесени и разбрани од луѓето за кои се наменети.На пример опишувањето на животното тигар само со текст малку ќе помогне во споредба со прикажувањето фотографија,видео,слушање звуци итн.

Мултимедијални компјутерски програми[уреди | уреди извор]

Мултимедијалните компјутерски програми имаат содржина која е комбинација од текстови,слики,фототграфии,звуци,анимации,видео клипови и линкови.

Поткатегории

Оваа категорија ги содржи следниве 5 поткатегории од вкупно 5.

Страници во категоријата „Мултимедија“