Категорија:Икони

Од Википедија — слободната енциклопедија

Иконите се присутни во сите православни цркви. Се поставуваат на ѕидовите и олтарните прегради (иконостаси). Науката која ги анализира, проучува и толкува постапките и ликовите насликани на иконите се нарекува Иконографија.

Поткатегории

Оваа категорија ги содржи следниве 4 поткатегории од вкупно 4.

Страници во категоријата „Икони“

Прикажани се 6 од вкупно 6 страници во категоријата.