Карпатски овчар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карпатски овчар
Carpatin.jpg
A Carpathian sheepdog
Други називи Câine Ciobănesc Carpatin,
карпатски овчарски пес,
Carpatin,
Карпатинец
Потекло  Романија
Особености
Тежина Мажјак 32-45 kg kg (70-100 lb)
Висина Мажјак 65-73 cm (25-29 in)
Женка 59-67 cm (23-26 in)
Крзно Грубо, бујно и право
Животен век 12-14 години
куче (Canis lupus familiaris)

Карпатски овчар (романски: Ciobănesc Românesc Carpatin) — раса на овчарско куче со потекло од Карпатите во Романија.[1] [2] Карактеристично за оваа раса е тоа што е многу покорно и смело куче, со добри манири. Создадено е да се бори со мечки, заштитувајќи ги стадата на овци.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Molosserworld's Ciobanesti Carpatini Page“. Molosser World. конс. 2008-08-22. 
  2. „Carpathian Sheepdog“. Dog Breed Info Center. конс. 2008-08-22. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]