Каролина Марија де Жезус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Каролина Марија де Жезус (14 март 1914 година[1] – 13 февруари 1977)[2] , била бразилски писател која живеела најголем дел од својот живот во Фавела (сиромашни квартови) во Сао Паоло, Бразил. Таа била позната по нејзиниот дневник, кој првпат бил објавен како "Quarto de Despejo" ("Dumping Room", објавен на англиски како "Дете на мракот") во август 1960 година, откако го привлекла вниманието на еден бразлиски новинарот, станал бестселер. Ова дело останува единствениот документ објавен на англиски јазик од еден бразилски жител на сиромаштија од тој период.

Животопис[уреди | уреди извор]

  1. "Biblioteca de São Paulo homenageia escritora Carolina de Jesus", Governo do Estado de São Paulo, 7 November 2010. (Portuguese)
  2. Robert M. Levine, "The Cautionary Tale Of Carolina Maria De Jesus" Archived 26 декември 2013 на Wayback Machine, Latin American Research Review, Volume 29, Number 1, 1992, pp. 55–84.