Прејди на содржината

Карин Олофсдотер (дипломатка)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карин Улрика Олофсдотер (родена на 16 јуни 1966 година) е шведски дипломат и шведски амбасадор во Соединетите држави .[1] Таа ја започнала својата улога како амбасадор на Шведска во САД на 1 септември 2017 година.

Кариера[уреди | уреди извор]

Карин Олофсдотер стапила во службата за надворешни работи во 1994 година и служела како шеф на кабинет на неколку шведски министри за надворешни работи и како директор на Канцеларијата на министри во Стокхолм пред да се приклучи на Амбасадата во Вашингтон.[2][3]

Пред нејзината задача во Вашингтон, Олофсдотер служела како генерален директор за трговија во Министерството за надворешни работи во Шведска од 1 септември 2016 година. Олофсдотер, исто така, била заменик-генерален директор и раководител на Одделот за промоција на Шведска, трговија и ООП во Стокхолм во претходните две години.[4]

Од 2011 до август 2014 година, Олофсдотер била шведски амбасадор во Унгарија .[5] Додека била во Унгарија, на 9 септември 2012 година, Олофсдотер присуствувала на „вчерашната церемонија на посветување на Меморијалниот парк Раул Валенберг, што се одржала во дворот на синагогата на улицата Дохани во Будимпешта“.[6] Од 2008 и 2011 година, Олофсдотер била заменик-шеф на мисијата во Вашингтон [7]

Таа, исто така, служела во шведското претставништво на ЕУ во Брисел, Белгија, работејќи со европската безбедносна политика и одбранбени прашања. Таа претседавала со политичко-воената група на ЕУ за време на шведското претседателство со ЕУ во 2001 година. Пред тоа работела во шведската делегација во НАТО.[8] Нејзиното прво поставување како амбасадор било во Москва, Русија, каде што била главно одговорна за покривање на Белорусија.

Како дел од дипломатскиот дострел, Олофсдотер, со Карл-Теодор цу Гутенберг била дел од состанокот во стилот на градското собрание во градот Питерс, јужно од Питсбург, Пенсилванија.[9]

Амбасадорот Олофсдотер има дипломирано на полето на психологијата, економијата и рускиот јазик. Студирала на УКЛА Андерсон Факултетот за менаџмент и зборува шведски, руски, француски и англиски јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Male Dominance in Diplomacy Is Changing“. University of Gothenburg. 25 October 2017. Архивирано од изворникот на 2017-12-09. Посетено на 8 December 2017.
  2. „Xpat Interview: Karin Olofsdotter, Swedish Ambassador To Hungary“. Xpat. 19 April 2013. Посетено на 8 December 2017.
  3. „Karin Olofsdotter älskar sitt uppdrag“ (PDF). Посетено на 8 December 2017.
  4. „Ambassador of Sweden to the United States: Who Is Karin Olofsdotter?“. AllGOV. 3 December 2017. Посетено на 8 December 2017.
  5. „Karin Olofsdotter“. AIDEX 2017. 2016-09-01. Посетено на 2017-12-07.
  6. „Budapest - Hungary Dedicates Raoul Wallenberg Memorial Park“. www.vosizneias.com. 10 September 2012. Посетено на 8 December 2017.
  7. „Ambassador on the bright side of life“. Diplomacy & Trade online. 19 April 2013. Архивирано од изворникот на 2017-12-08. Посетено на 8 December 2017.
  8. Arenander, Inger (2017-06-25). „Uppgifter: Karin Olofsdotter ny ambassadör i Washington“. Dagens Eko (шведски). Sveriges Radio. Посетено на 2017-12-07.
  9. „The Swedish ambassador's search for answers in Trump country“. The Washington Post. 5 November 2017. Посетено на 8 December 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]