Капата на северот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Областа Нордкалотен

Капата на северот се состои од окрузите Тромс ок Финмарк и Нурлан во Норвешка, округот Норботен во Шведска, регионот Лапонија во Финска и областа Мурманск во Русија.

Историчарот Пер Гуторм Квенангер го критикуваше терминот Нордкалотен за поместување на преклопувачкиот термин Сами и криење на „ликот Сами“ на северна Феноскандија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kvenanger, P. G. (1996), Samernas historia (шведски), Jokkmokk, Sweden: Sameskolstyrelsen, стр. 11 Занемарен непознатиот параметар |trans_title= (help)