Канга пирау

Од Википедија — слободната енциклопедија

Канга пирау (што буквално се преведува од маорски како скапана пченка), ― кашесто јадење од ферментирана пченка, направено и консумирано од Mаорите во Нов Зеланд.

Правење[уреди | уреди извор]

Пченката традиционално се подготвува со потопување на цели кочани од пченка во потоци на проточна вода во ткаени корпи за неколку недели, сè додека јатките од пченка не паднат на дното на корпата. Во современите препарати, пченката се натопува во контејнери исполнети со вода.[1] Како резултат на постапката на ферментација, пченката има прилично лута арома, па оттука и името е скапана пченка. Историски гледано, оваа постапка на ферментација била користена и за зачувување на риби и ракови, како што се јастози.[2]

Служење[уреди | уреди извор]

Стекнатата ферментираната пченка се пасира пред сервирање, и често се служи со крем и шеќер.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kānga pirau“. Посетено на 10 јули 2021.
  2. „Maori preservation techniques“. Посетено на 10 јули 2021.