Прејди на содржината

Кампо Сан Поло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кампо Сан Поло
Фасада на Палацо Соранзо во Кампо Сан Поло
Апсида на Киеза ди Сан Поло
Плочата на забраната за игри.

Кампо Сан Поло е најголемиот плоштад во Венеција, Италија, вториот по големина по плоштадот Сан Марко. Се наоѓа во Сестиер Сан Поло.

Првично не бил поплочен,а во 1493 година бил целосно поплочен, а во средината бил поставен бунар. Потоа се користел како сцена на многу борби со бикови, масовни проповеди и маскирани прослави. По 17 век, пазарот на сиромашните бил преместен од плоштадот Сан Марко.

До ден денес е едно од најпопуларните карневалски места и најмногу се користи и за различни концерти и проекции.Отворено е за време на Венецискиот филмски фестивал.

Градби[уреди | уреди извор]

Наспроти црквата се градбите:

  • Црквата Сан Поло
  • Палацо Тјеполо
  • Палацо Соранцо
  • Палацо Дона

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

45°26′15.00″N 12°19′47.64″E / 45.4375000° СГШ; 12.3299000° ИГД / 45.4375000; 12.329900045°26′15.00″N 12°19′47.64″E / 45.4375000° СГШ; 12.3299000° ИГД / 45.4375000; 12.3299000