Калцитонин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калцитонин
Расположиви структури
PDBПребарување во Human UniProt: PDBe RCSB
Назнаки
АлијасиCALCA, CT, CGRP-I, CGRP-alpha, KC, PCT, calcitonin related polypeptide alpha, CGRP, CGRP1, CALC1
Надворешни назнакиOMIM: 114130 HomoloGene: 88401 GeneCards: CALCA
Ортолози
ВидЧовекГлушец
Entrez
Ensembl
UniProt
RefSeq (mRNA)

NM_001033952
NM_001033953
NM_001741
NM_001378949
NM_001378950

н/д

RefSeq (белков.)

NP_001029125.1

н/д

Место (UCSC)Chr 11: 14.97 – 14.97 Mbн/д
Пребарување на PubMed[2]н/д
Википодатоци
Прегл./Уред. човечки

Калцитонин (или тирокалцитонин) е хормон кој се синтетизира од штитната жлезда, поточно од посебни клетки, наречени парафоликуларни клетки. Тој учествува во регулацијата на метаболизмот на калциум и фосфор. Калцитонинот стимулира вградување на калциум во коските и зголемување на концентрацијата на фосфор во крвта. Овој хормон има важна улога и во процесот на окоскувањето.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 GRCh38: Ensembl release 89: ENSG00000110680 - Ensembl, May 2017
  2. „Навод во Human PubMed:“. National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine.