Калима (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калима
Lago Calima
Калима Lago Calima - од патот за Дариен
од патот за Дариен
Место Дариен, Валје де Каука
Координати 3°53′40.448″N 76°29′41.582″W / 3.89456889° СГШ; 76.49488389° ЗГД / 3.89456889; -76.49488389
Вид вештачко езеро
Земји во сливот Колумбија
Површина 70 км2

Калима (шпански: Lago Calima) е најголемото вештачко езеро во Колумбија со површина од 70 км2. Сместено е во општината Дариен во департманот Валје де Каука.

Езерото е дел од хидро проектот за производство на електрична енергија за департманот C.V.C (Corporación Autónoma Regional del Valle del Cauca), кој започна со изградба во 1961 година.

Калима постанува и голем центар за водни спортови и активности.Просечната температура на воздухот изнесува 20 °C.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]