Кавкаски универзитет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кавкаски универзитет
Kafkas Üniversitesi
Kafkas Üniversitesi logosu
ВидЈавен
Основан11 јули 1992
РекторПроф. Д-р Сами Озџан
Студенти40,000
МестоКарс, Турција
40°35′04.2″N 43°04′17.6″E / 40.584500° СГШ; 43.071556° ИГД / 40.584500; 43.071556Координати: 40°35′04.2″N 43°04′17.6″E / 40.584500° СГШ; 43.071556° ИГД / 40.584500; 43.071556
kafkas.edu.tr/eng/index.html

Кавкаскиот универзитет (турски: Kafkas Üniversitesi) - јавна високообразовна установа основана на 11 јули 1992 година во Карс, Источна Анадолија во Турција. Има шест факултети, три институти, три колеџи, четири стручни колеџи и неколку истражувачки и апликативни центри. Универзитетскиот кампус се наоѓа 3,5 км југозападно од Карс.

Академски единици[уреди | уреди извор]

Факултети
 • Ветеринарство
 • Наука и писма
 • Економија, деловна администрација, политички науки и јавна администрација
 • Образование
 • Медицина
 • Стоматологија
 • Инженерство и архитектура
Институти
 • Науки
 • Здравствени науки
 • Општествени науки
Колеџи
 • Физичко образование и спорт во Сарикамиш
 • Здравствени науки во Карс
 • Странски јазици
Стручни колеџи
 • Карсов стручен колеџ
 • Казманов стручен колеџ
 • Сарикамишки стручен колеџ
 • Стручен колеџ по здравствени услуги Ататурк
 • Стручен колеџ по општествени науки
Центри за истражување и примена
 • Ататуркови мисли и реформи, Историски истражувачки и применлив центар
 • Добиточен истражувачки и применлив центар
 • Кавкаски и средноазиски истражувачки центар
 • Стратешки истражувачки центар
 • Постојно образовен истражувачки и применлив центар
 • Здравствен истражувачки и применлив центар
 • Истражувачки и применлив центар за проблеми со попреченост
 • Истражувачки и применлив центар за женски проблеми
 • Истражувачки и применлив центар за турска антропологија

Соработка и меморандум за разбирање со странски универзитети и институти[уреди | уреди извор]

 • Исламски универзитет, Бангладеш (меморандум за разбирање)

Членство[уреди | уреди извор]

Универзитетот е член на Здружението на кавкаски универзитети.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Tüm Uyeler. kunib.com