Истонов библиски речник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Истонов библиски речник (1894) корица на книгата

Истоновиот библиски речник (Easton's Bible Dictionary)— Илустрираниот библиски речник, Трето издание, од Маг. Д.Д. Метју Џорџ Истон (1823-1894), издаден во 1897 од Томас Нелсон. Заради неговата старост, овој речник на Библијата е сега во јавна сопственост. И покрај неговиот назив, многу записи во овој речник се од енциклопедиска природа, иако има и кратки, речнички записи. Делото содржи околу 4,000 записи.

Делото дава опис и податоци за нешта од Библијата од гледна точка на Христијанството во XIX век. Иако некои записи се веќе застарени, делото е сепак од голема корист и значење.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]