Исидор од Милет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Исидор од Милет
Роден 442
Починал 537
Занимање архитект, математичар и физичар


Исидор од Милет (грчки: Ισίδωρος ο Μιλήσιος, 442 - 537) бил доцноантички архитект, математичар и физичар.

Исидор од Милет најпознат е по тоа што заедно со Антимиј од Трал во периодот од 532 до 537 година ја проектирале катедралната црква Света Софија во Константинопол, денешен Истанбул, Турција по наредба на византискиот император Јустинијан I. Оваа катедрала била најголема во светот речиси илјада години, со изградбата на катедралата во Севиља во 1520 година

Исидор предавал физика во Александрија, а подоцна и во Константинопол.