Прејди на содржината

Иродова порта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дамаската порта

Иродова порта е порта која се наоѓа во Стариот град во Ерусалим. Се наоѓа во муслиманската населба на градот паралелно од Дамаската порта во христијанската населба.

Поврзано[уреди | уреди извор]