Ирина Дибирова

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ирина Дибирова (12 март 1979) - руска ракометарка и тренер.

Животопис[уреди | уреди извор]

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Во својата професионална кариера Дибирова настапувала во следниве екипи:[1]

Притоа, таа ги остварила следниве клупски успеси:[1]

Настапувајќи за репрезентацијата на Русија, Дибирова ги освоила следниве медали:[1]

  • Светски првак (2001, 2005, 2007)
  • Сребро на ЛОИ (2008)
  • Сребро на ЕП (2006)
  • Бронза на ЕП (2008)

Во март 2017 година, Дибирова станала тренер на ЖРК „Вардар“ од Скопје.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]