Прејди на содржината

Ириг

Координати: 45°06′N 19°51′E / 45.100° СГШ; 19.850° ИГД / 45.100; 19.850
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ириг
Town and municipality
Православната црква
Православната црква
Грб на Ириг
Местоположба на општина Ириг во Србија
Местоположба на општина Ириг во Србија
Држава Србија
ПокраинаВојводина
DistrictСрем
Населени места12
Управа
 • ГрадоначалникСтеван Казимировиќ
Површина[1][2]
 • Град55,09 км2 (2,127 ми2)
 • Општина230,07 км2 (8,883 ми2)
Надм. вис.&10000000000000190000000190 м
Население (попис 2011)[3]
 • Town4.415
 • Town густина0,80/км2 (2,1/ми2)
 • Municipality10.866
 • Municipality густина0,47/км2 (1,2/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Postal code22406
Area code+381(0)22
Car platesRU
Мреж. местоirig.rs

Ириг е град и општина во Сремскиот округ во автономната покраина Војводина во Србија. Градот има население од 4,415, додека општината Ириг има население од 10,866 жители.

Историја[уреди | уреди извор]

Ириг за првпат во историските документи се спомнува во 1225 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Општини во Србија, 2006 г.“. Републички завод за статистика на Србија. Посетено на 28 ноември 2010.
  2. Srboljub Đ. Stamenković, уред. (2001). Географска енциклопедија насеља Србије, II том, Ж-Љ, стр. 99 [Geographical encyclopedia of the settlements of Serbia, Vol. II, Ž-LJ, page 99]. University of Belgrade's Faculty of Geography, Belgrade.
  3. „Попис на население, домаќинства и станови 2011: Споредбен преглед на бројот на жители во 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 2002 and 2011, податоци по населени места“ (PDF). Републички завод за статистика на Република Србија, Белград. 2014. ISBN 978-86-6161-109-4. Посетено на 2014-06-27.