Иранчески јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија


Ирентшески јазик
Зборуван во: Бразил 
Регион: Мато Гросо
Вкупно говорници: 200
Јазично семејство: изолирани
 Ирентшески јазик
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: mis
ISO 639-3: id=irn irn

Ирентшескиот или мункуски јазикамерикански староседелски изолиран јазик кој се зборува во Мато Гросо во Бразил. Овој јазик го зборуваат околу 200 луѓе. Јазичарите веруваат дека овој јазик е сроден со аравачките јазици.

Поврзано[уреди | уреди извор]