Прејди на содржината

Инјеборг Магнусдотер од Шведска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Инјеборг Магнусдотер од Шведска
Ингеборг од Данска (1296) ликот 2009 година

Ингеборг Магнусдотер од Шведска (родена 1277 година, Шведска – д. 5 април или 15 август 1319 година) била кралица на Данска по брак со кралот Ерик VI . Таа била ќерка на шведскиот крал Магнус III и Хелвиг од Холштајн .

Живот[уреди | уреди извор]

Ингеборг е родена како ќерка на шведскиот крал Магнус III и Хелвиг од Холштајн .

Во 1288 година, таа била свршена да се омажи за данскиот крал Ерик Менвед, брак што се одржал во Хелсингборг во 1296 година. Бракот бил дел од династичката политика: во 1298 година, нејзиниот брат, кралот Биргер од Шведска се оженил со сестрата на нејзиниот сопруг, принцезата Марта од Данска . Неопходната отстапка за бракот била добиена дури во 1297 година поради конфликтот помеѓу нејзиниот брачен другар и надбискупот Јенс Гранд .

Кралицата[уреди | уреди извор]

Кралицата Ингеборг била опишана како убава и нежна; песните опишуваат како таа побарала затворска амнестија на нејзината свадба, а современите песни и во Данска и во Шведска ја фалат за нејзиното сочувство и чувство за правда.[1] Таа била популарна кралица во Данска, каде што ја нарекувале „богот Фру“ или „Добрата дама“.[1]

Нема информации дека таа некогаш имала некаква политичка улога. Нејзиниот сопруг бил сојузник на нејзиниот најстар брат, кралот Биргер, и сестрата на нејзиниот сопруг, кралицата Марта од Шведска за време на конфликтите за шведскиот престол: тие го примиле својот син во 1306 година по игрите во Хатуна, а подоцна и самите Биргер и Марта како бегалци по банкетот во Нишепинг. во 1318 година.

Имала осум синови кои починале како деца, како и шест спонтани абортуси, иако изворите се разликуваат меѓу осум и четиринаесет деца: како и да е, нејзините многубројни бремености довеле до спонтани абортуси или раѓање на деца кои умреле набргу потоа.

Во 1318 година, кралицата Ингеборг родила жив син, што било причина за големи прослави по толку многу спонтани абортуси. Меѓутоа, кога кралицата ѝ го покажала на јавноста новороденчето од нејзината кочија, кочијата наеднаш се скршила и паднала, при што доенчето паднало од нејзината рачка, му го скршило вратот и починало.

Подоцнежниот живот[уреди | уреди извор]

По смртта на нејзиниот син, таа влегла во приоритот Света Катерина, Роскилде . Причината за ова е контрадикторна. Една верзија тврди дека таа го направила тоа доброволно; или поради тага за смртта на нејзиниот син, или алтернативно, поради нејзината тага предизвикана од смртта на нејзините браќа, Ерик Магнусон и Валдемар Магнусон .

Според друга легенда, таа била насилно затворена во манастирот од нејзиниот сопруг, кој ја обвинил за смртта на нивниот син. Според друга верзија, тој ја ставил во затвор затоа што била премногу вклучена во политичките каузи на нејзините браќа.[1]

Без разлика дали била гостин или затвореник во манастирот, познато е дека таа била добродетел на овој конкретен манастир пред да влезе во него.[1]

Во 1319 година, таа наводно ја претскажала смртта на себе, нејзиниот брачен другар и архиепископот. Набргу потоа починала, а потоа и нејзиниот сопруг.

Таа била погребана во Рингстед Кирке со натпис:

„Јас, Ингеборг од Шведска, некогашна кралица на Данска, барам прошка од секој на кој сум му предизвикал тага, да те молам да ми прости и да се сети на мојата душа. Јас умрев во годината на нашиот Господ 1319 година.“ [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Jorgensen, Ellen & Skovgaard, Johanne, Danske dronniger; fortaellinger og karakteristikker af Ellen Jorgensen og Johanne Skovgaard, Kobenhavn H. Hagerup, 1910
Инјеборг Магнусдотер од Шведска
Роден(а): 1277 Починал(а): 1319

Предлошка:S-roy

Претходник
Agnes of Brandenburg
Queen consort of Denmark
1296–1319
Наследник
Euphemia of Pomerania