Интринзичен фактор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
CBLIF
Protein GIF PDB 2CKT.png
Достапни структури
PDBOrtholog search: PDBe RCSB
Идентификатори
СинонимиCBLIF, IF, IFMH, INF, TCN3, gastric intrinsic factor, intrinsic factor, Intrinsic factor , IF, cobalamin binding intrinsic factor, GIF
External IDsOMIM: 609342 MGI: 1202394 HomoloGene: 3773 GeneCards: CBLIF
Локација на генот (кај човек)
Chromosome 11 (human)
Chr.Chromosome 11 (human)[1]
Chromosome 11 (human)
Genomic location for CBLIF
Genomic location for CBLIF
Band11q12.1Start59,829,273 bp[1]
End59,845,499 bp[1]
Orthologs
ВидовиЧовекГлушец
Entrez
Ensembl
UniProt
RefSeq (mRNA)

NM_005142

NM_008118

RefSeq (protein)

NP_005133

NP_032144

Location (UCSC)Chr 11: 59.83 – 59.85 MbChr 19: 11.75 – 11.76 Mb
PubMed search[3][4]
Википодатоци
View/Edit HumanView/Edit Mouse

Интринзичен фактор е гликопротеин кој го создаваат париеталните клетки во желудникот. Тој е неопходен за апсорпција на витаминот Б12 во илеумот.[5] Кај луѓето, протеинскиот дел на гастричниот интринзичен фактор е енкодиран од GIF генот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 GRCh38: Ensembl release 89: ENSG00000134812 - Ensembl, May 2017
  2. 2,0 2,1 2,2 GRCm38: Ensembl release 89: ENSMUSG00000024682 - Ensembl, May 2017
  3. „Human PubMed Reference:“. 
  4. „Mouse PubMed Reference:“. 
  5. Human Physiology: The Basis of Medicine (3rd издание). Oxford University Press. 2006. стр. 230. ISBN 978-019-856878-0.