Интернат (Црна Лагуна)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Интернат
Жанртеленовела
тин серија
Создадена одАнтена 3
Првичен јазикшпански
Бр. на епизоди60 (приближно)
Прикажување
Првична мрежаАнтена 3 (Шпанија), Алфа ТВ (Македонија)
Мрежна страницаantena3.com/series/el-internado/

Интернат (шпански: El Internado) е шпанска тинејџерска теленовела снимена од 2007 до 2010 од Антена 3. Во Македонија се емитува онлајн на Latinoteka (http://latinoteka.blogspot.com/[мртва врска])

Синопис[уреди | уреди извор]

Почнува новата школска година во интернатот LAGUNA NEGRA, престижно елитно училиште сместено во истоимената шума. Во него учат децата на најпознатите фактори во Шпанија (политичари, артисти, директори, милионери...). Студентите и професорите се спремни за новата учебна година во интернатот, а и доаѓаат два нови ученика: Маркос и неговата мала сестра Паула, коишто се принудени да започнат нов живот по изчезнувањето на нивните родители (за коишто се мисли дека се мртви). Исто така доаѓа и нова чистачка - Марија, девојка со мрачно минато, којашто има побегнато од психијатриска клиника и не доаѓа сосем случајно во Интернатот, доаѓа да го најде нејзиниот син којшто го родила на 13 годишна возраст, и ја знае само неговата крвна група и датум на раѓање. Од друга страна, студентите ги загрижува исчезнувањето на мистериозниот стар професор Алфонсо. Ти нема да бидат свесни дека влегуваат во опасност, од две организации – една што тражи изгубена слика и друга што зема детски органи.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец: Улога:
Мартин Ривас Маркос Новоа
Бланка Суарез Хулија
Јон Гонсалес Иван
Елена Фуриjасе Вики
Данијел Ретуерта Роке
Ампаро Баро Хасинта
Наталија Миљан Елса
Луис Мерло Ектор де ла Вега
Ирене Монтала Ребека
Ана де Армас Карол
Раул Фернандес Фермин
Исмаел Мартинез Мартин
Карлос Леал Нојрет
Марта Торне Марија
Марта Азас Амелиjа
Карлота Гасија Паула
Хавијер Риос Хуго
Наталија Лопес Клара
Хавијер Сидонћа Лукас
Педро Сивера Камило
Едуардо Мајо Куро
Ињаки Фонт Николас Гаридо
Едуардо Веласко Педро
Алехандро Бото Матео
Денис Пења Евелин
Мариона Рибас Нора
Хонас Берами Начо
Адам Кинтеро Фернандо
Алехандро Касасека Тони
Лола Балдрич Лусија