Прејди на содржината

Индонезиска рупија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Индонезиска рупија
Rupiah
Најновата валута издадена од Банка Индонезија во 2016 година
ISO 4217
КодIDR
Составници
Подединица
 1/100sen (obsolete)a
СимболRp
Банкноти
 ЧестиRp2,000, Rp5,000, Rp10,000, Rp20,000, Rp50,000, Rp100,000
 РеткиRp1,000, Rp75,000
Монети
 ЧестиRp100, Rp200, Rp500, Rp1,000
Демографија
Офиц. корисници Индонезија
Неофиц. корисник/ци Источен Тимор[1]
Издавач
Централна банкаБанка на Индонезија
 Мреж. местоbi.go.id
ПечатарПерум Перури
 Мреж. местоperuri.co.id
КовачницаPerum Peruri
 Мреж. местоperuri.co.id
Вредност
Инфлација3.30%
 ИзворBank Indonesia
 НачинCPI
a) The subunit sen is no longer in practical use. However, financial reports and bank statements do record monetary amounts in sen (e.g. Rp1.234,56 – Indonesian uses comma as decimal separator).
  • Currently used (2016 new-format banknotes), formerly used (2000–2015 old-format banknotes)

Рупијата ( Rp ) е официјална валута на Индонезија . Издадена и контролирана од Централната Банка на Индонезија, нејзиниот код за валута ИСО 4217 е IDR. Името „рупија“ потекнува од санскритскиот збор за сребро, рупјакам ( रूप्यकम् ) [2] Понекогаш, Индонезијците, исто така, неформално го користат зборот „ перак “ („сребро“ на индонезиски ) во однос на рупијата. Рупијата е поделена на 100 сени, иако инфлацијата ги застари сите монети и банкноти деноминирани во сени .

Воведена во 1946 година од индонезиски националисти кои се борат за независност, валутата ја заменила верзијата на холандскиот Инди Гулден, кој бил воведена за време на јапонската окупација во Втората светска војна . Во раните години, рупијата се користела заедно со други валути, вклучувајќи и нова верзија на гулден, воведена од Холанѓаните.

Островите Риау и индонезиската половина на Нова Гвинеја ( Ириски Барат ) имале свои варијанти на рупија во минатото, но тие започнале да ја користат националната рупија во 1964 и 1971 година, соодветно (види Руау Рупија и Западноириска рупија ).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. {https://peacekeeping.un.org/ar/mission/past/etimor/untaetPU/currency.pdf}
  2. https://www.independent.co.uk/money/how-the-worlds-currencies-got-their-names-a6939431.html