Ингрид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ингрид е женско име кое се користи во многу јазици, води потекло од Шведски јазик и има значење: жена.

Именден[уреди | уреди извор]

Варијации на името во јазиците[уреди | уреди извор]

  • (унгарски јазик|Ingrid)
  • (шведски јазик|Ingefrid, Inger, Ingifridh, Ingra, Ingri),
  • (полски јазик|Ingryda),
  • (нор:Ingefrid, Inger, Ingerid, Ingfrid, Ingfrida, Ingfryd, Ninni),
  • (фински јазик|Inker, Inkeri, Inkri).

Познати личности[уреди | уреди извор]