Прејди на содржината

Ингегерда Норвешка

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ингегерда Норвешка или Ингегерда Харалдсдотер ( старонордиски: Ingigerðr Haraldsdóttir , в. 1046 – в. 1120) била норвешка принцеза која со нејзините последователни бракови станала кралица на Данска и Шведска . Нејзини сопрузи биле Олаф I од Данска (починал во 1095 година) и Филип од Шведска (починал во 1118 година).[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Ингегерда аХаралдсдотер била ќерка на кралот Харалд Хардрада од Норвешка и Елисив од Киев, а со тоа и правнука на шведскиот крал Олоф Скоткоунг и внука на Јарослав Мудриот, Големиот кнез од Киев . Таа првпат се омажила за Олаф I од Данска, приближно во 1067 година, во брак договорен како дел од мировниот договор меѓу Данска и Норвешка; за дополнително зајакнување на сојузот, полусестрата на Олоф, Ингерид, се омажила за кралот Олав Кир, кој бил брат на кралицата Ингегерда. Ингегерда станала кралица на Данска кога Олоф станал крал во 1086 година.

По неговата смрт во 1095 година, кралицата отпатувала во Шведска, каде што се омажила за внукот на кралот Инге Постариот Филип во 1095 или 1096 година. Тој станал крал во 1105 година, правејќи ја кралица по втор пат. Нема познат проблем од вториот брак.[2] Таа останала вдовица во 1118 година. Годините на нејзиното раѓање и смрт не се потврдени, но се знае дека таа го преживеала вториот брачен другар.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Lars O. Lagerqvist (1982). Sverige och dess regenter under 1.000 år(Sweden and its rulers during 1000 years) (шведски). Albert Bonniers Förlag AB. ISBN 91-0-075007-7.

Белешки[уреди | уреди извор]

 

  1. „Ingegerd was born to Harald and Ellisif -1046“. Harald Hardrada Timeline. Архивирано од изворникот на June 23, 2016. Посетено на May 20, 2016.
  2. „konung Filip“. Svenskt biografiskt lexikon. Посетено на May 20, 2016.
Ингегерда Норвешка
Роден(а): 1046 Починал(а): 1120

Предлошка:S-roy

Претходник
Adela of Flanders
Queen consort of Denmark
1086–1095
Наследник
Boedil Thurgotsdatter
Претходник
Helena
Queen consort of Sweden
1105–1118
Наследник
Ragnhild