Илузионист (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Илузионист
(The Illusionist)“
The Illusinost Poster.jpg
Режисер Нил Бергер
Продуцент Брајан Копелман
Дејвид Левијен
Мајкл Лоднон
Кејти Шулман
Боб Јари
Сценарист Стивен Милхаузер
Настапуваат Едвард Нортон
Пол Џијамати
Џесика Бил
Руфус Суел
Жанр драма, фантазија
Музика Филип Глес
Кинематографија Дик Поп
Дистрибутер Yari Film Group Releasing
Премиера 18 август 2006
Времетраење 110 мин.
Држава  САД
Јазик англиски
Буџет $17,000,000

Илузионист (англиски: The Illusionist) е драмафантазија филм од 2006 год. Филмот имаше една номинација за Оскар за најдобра кинематографија. Во главните улоги се појавуваат Едвард Нортон, Џесика Бил и Пол Џијамати.

Глумци Ликови
Едвард Нортон Ајзенхајм
Пол Џијамати Инспектор Ул
Џесика Бил Принцезата Софи
Руфус Суел Принцот Леополд
Еди Марзан Јозеф Фишер
Џејк Вуд Јурка
Том Фишер Вилигут
Арон Џонсон Ајзенхајм (дете)