Прејди на содржината

Иланско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иланско
ЗемјаБугарија
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Иланско (од 1982 г. офиц. Смолево; бугарски: Смолево[1]) — село во Неврокопско, Пиринска Македонија, денес во Општина Јакоруда, Благоевградска област, Бугарија.

Географија и местоположба

[уреди | уреди извор]

Историја

[уреди | уреди извор]

Стопанство

[уреди | уреди извор]

Демографија

[уреди | уреди извор]

Општествени установи

[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика

[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости

[уреди | уреди извор]

Редовни настани

[уреди | уреди извор]

Личности

[уреди | уреди извор]

Култура и спорт

[уреди | уреди извор]

Иселеништво

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  1. Указ бр. 86 пд 20 јануари 1982 г. Обн. ДВ. бр. 7 од 26 јануари 1982 г.