Јакоруда (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Општина Јакоруда)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Јакоруда
Община Якоруда
Местоположба во Пиринска Македонија Местоположба во Бугарија 
Местоположба во Пиринска Македонија
Земја Бугарија
Област Благоевградска
Седиште Јакоруда
Управа
 • Градоначалник Нуредин Кафелов (ДПС)
Површина
 • Вкупна 339,28 km2 (13,100 sq mi)
Население (2015)
 • Вкупно 10.284
Часовен појас EET (UTC+2)
 • Лете (DST) EEST (UTC+3)
Мреж. место yakoruda.gateway.bg

Општина Јакоруда (бугарски: Община Якоруда) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е градот Јакоруда. Општината има 8 населени места со вкупно население од 10.284 жители (2015).

Географиja[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Населени места[уреди | уреди извор]

Карта на Општина Јакоруда со населените места

Општината има вкупно 8 населени места, од кои сите се села. Тие се следниве (имињата во заграда се сегашните, сменети од бугарската држава):

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]