Икс/1872 Икс1

Од Википедија — слободната енциклопедија
Икс/1872 Икс1
Откривање
ОткривачР. Погсон]]
Откриена3 декември 1872 година
Други
ознаки
„Погсонова комета“
Орбитални особености A
Перихел0.0637 АУ
Занесеност1.0
Наклон148.44°
Последен перихел16 декември 1872 година

Икс/1872 Икс1, повремено наречена „Погсонова комета“, била веројатен кометаастрономски објект виден од Мадрас (сега Ченаи) на 3 и 4 декември 1872 година, од астрономот Н. Р. Погсон[1].

Погсон верувал дека објектот е изгубената Комета Биела, но последователните орбитални пресметки сугерираат дека тоа е малку веројатно. Оттогаш, ниту кометата на Биела, ниту објектот на Погсон не се пронајдени, а епизодата останува една од најзбунувачките во Сончевиот Систем астрономија.

Откривање[уреди | уреди извор]

Набљудувањата на Погсон биле поттикнати од големиот метеорски дожд (подоцна познат како Андромедиди) забележан на 27 ноември 1872 година: било забележано дека неговото зрачење се наоѓа на дел од небото што последен пат беше видена кометата на Биела во 1852 година, се предвидуваше дека ќе премине во септември, и се шпекулираше дека може да биде поврзана со кометата. Како резултат на тоа, астрономот Ернст Фридрих Вилхелм Клинкерфус испрати телеграма до Погсон, во Опсерваторијата Мадрас, наведувајќи дека „Биела ја допре Земјата на 27-ми: пребарување во близина на Тета Кентаур “.

Погсон почнал да ја бара кометата околу 4 часот по месно време на 3-ти, откако облачното време го отежнувало набљудувањето две ноќи. Облаците се распаднале во период од околу десет минути, а во 05.15 часот забележал објект, „очигледно кометарен на прв поглед“, кој го снимил како „кружен, светол, со одлучно јадро“. : на негово задоволство ја идентификуваше како кометата на Биела споредувајќи ја нејзината брзина на движење во однос на позадинските ѕвезди. Следното утро тој направи дополнителни набљудувања под подобри услови, наведувајќи дека привидната комета сега има кратка опашка. Утрото на 5-ти беше облачно, а Погсон веднаш испрати неколку писма во кои ги забележа своите набљудувања и даде три детални позиции, иако признава дека не ја забележал втората од двете глави на кометата видени на претходното набљудувано враќање на кометата Биела.

Анализа[уреди | уреди извор]

Примарни и секундарни компоненти на кометата на Биела, нацртани од Секи при нејзиното последно набљудувано враќање во 1852 година. Првично се мислеше дека објектот на Погсон е обновување на Биела.

Набљудувањето на Погсон брзо привлекло академско внимание. Аматерскиот астроном потполковник Џорџ Лион Тупман, пишувајќи во „Месечни известувања“ од јануари 1873 година, забележал проблеми и со позициите на Погсоновата „комета“ во споредба со онаа на Биела и со 12-неделната разлика помеѓу набљудувањата на Погсон и проектираната орбита на Биела: сепак, тој призна дека разликата во наклонетост може да се објасни доколку Погсон ја видел секундарната комета Биела на 3-ти и примарната на 4-ти.

Подоцна биле објавени голем број орбити за објектот на Погсон од Карл Брунс (1875) и Хајнрих Кројц (1886 и 1902 година), но тоа што се заснова на само три позиции е прилично шпекулативно. Ако објектот што го видел Погсон бил комета, оттогаш не е откриен.

Ирскиот астроном Вилијам Хенри Стенли Монк подоцна сугерираше дека „кометите на Погсон и Биела можеби припаѓаат на исто семејство и можат да соработуваат во создавањето на истиот дифузен метеорски дожд“. Монк, В.Х. С. исто така да сугерира дека можна комета видена од Џејмс Бакингем на 9 ноември 1865 година. 25–27, стр.271. Бакингем, барајќи ја кометата на Биела со помош на ефемери обезбедена од Џон Расел Хајнд, опиша дека пронашол „две тркалезни тела од пареа“ во приближно вистинската положба; сепак Хајнд подоцна му соопштил дека мислел дека набљудувањето можеби било од две маглини. можеби бил истиот објект како оној што го видел Погсон и предложил враќање во 1893 година, што не се случило.

Патрик Мур подоцна требало да ги коментира набљудувањата на Погсон дека „[тој] беше многу искусен набљудувач [...] така што се чини дека нема простор за грешка. Од друга страна, незамисливо е кометата да е на Биела; мора да е уште една, сосема неповрзана, што едноставно се случува да лежи во истиот регион на небото – речиси неверојатна случајност“.

Бидејќи Погсон беше единствениот набљудувач, каталозите на Марсден (1979, 1982) не го наведуваат објектот, иако Кронк (2003) го вклучува.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „https://frankensaurus.com/X%2F1872_X1“. Архивирано од изворникот на 2021-11-30. Посетено на 2021-11-30. Надворешна врска во |title= (help)