Изофиза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Изофиза
Isophysis tasmanica.jpg
Тасманска изофиза, пл. Елајза, Југоисточен Национален Парк
Научна класификација
Царство: Растенија
Оддел: Скриеносемени
Ред: Шпаргловидни
Семејство: Перуники
Потсемејство: Isophysidoideae
Род: Изофиза
Т. Мор[1]
Типски вид
Isophysis tasmanica
(Хук.) Т. Мур[2]
Синоними
  • Hewardia tasmanica Хук.

Изофиза (лат. Isophysis, од грч. изо, физис [3]) — род на билка од фамилијата (Перуники). Родот е монотипен бидејќи опфаќа само еден вид -[4] Тасманска изофиза (Isophysis tasmanica), ендемски вид кој вирее само во планините на Западна Тасманија на голи места и песокливи почви. Има тревести листови и ѕвездолик темни црвено-виолетови или жолти ливчиња звртени наназад. Карактеристично за овој вид е издадена плодница, по што се разликува од секое друго растение од фамилијата Перуники.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Proc. Linn. Soc. London 2: 212 (1853).
  2. Bot. Not. 127: 107 (1974).
  3. Manning, John; Goldblatt, Peter (2008). The Iris Family: Natural History & Classification. Portland, Oregon: Timber Press. стр. 91–93. ISBN 0-88192-897-6.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  4. Кралско хорткултурно друштво, Кју. Подробен преглед на карактеристиките на родот „Изофиза“ (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]